Gyenesdiás idegenforgalma 1905 és 1907 közötti időszakban indult, amikor a tudatos és következetes településfejlesztésnek, valamint a két fürdőegyesületnek köszönhetően strandok épültek.

A fejlődés 1945-ig töretlen volt, majd a II. világháború után a balatoni fürdőélet kiteljesedésével újabb lendületet kapott és a település még kedveltebb üdülőhellyé vált. Egyre több üdülő és nyaraló épült, 1964-re felújították a diási strandot, főbejárat épült, közvilágítással látták el, valamint partfalait kikövezték.

A rendszerváltozást követően az önkormányzatok megalakulásakor (1990), a vonyarcvashegyi közös nagyközségi tanácstól való leválás lehetővé tette a fejlődés jelentős mértékű fellendülését, amikor a település elsőrendű fejlesztési célja a minőségi turizmus fogadási feltételeinek megteremtése lett. A nagyközség mai életét és gazdaságát is elsősorban a turizmus határozza meg. Nemcsak munkahelyek jöttek létre a szerkezetében megújuló településen, hanem – ha csak szezonálisan is – jövedelemhez jutottak a szálláshelyeiket bérbeadó lakosok. Gyenesdiás aktív kezdeményező kézségével meghatározó, polgári gondolkodású nagyközség lett a Balaton észak-nyugati sarkában, kiváló lehetőségeket nyújtva a pihenni, sportolni, kirándulni vágyók számára.

LETÖLTHETŐ DOKUMENTUM